UML-54, MC-21, NC-10

Which party wins where?  (With list)

December 10, 2017 12:33 PM Republica


KATHMANDU, Dec 8: The vote counting is underway of the House of Representatives (HoR) and Provincial Assembly (PA) in most of the districts.

According to the latest updates, result of 86 constituencies of HoR has been announced. Among which, CPN-UML has won in 54 places, CPN (MC) has won 21, Nepali congress has won 10, Naya Shakti, 1, RJP-N  3, FSFN 2 independent has won one.

Likewise, the left-alliance is taking lead in 42 constituencies among which, UML is ahead 29 and MC is ahead 13. Likewise, Nepali Congress is ahead in 12 places.

 FSFN has lead in 7and RJPN 7.

Winner of HoR

CPN-UML

Province-1

Yogesh Bhattarai from Taplejung -29479

Basanta Kumar Nemwang from Panchthar -38641

Yagya Raj Sunuwar from Okhaldhunga -32580

Ghyanshyam Khatiwada from Morang-1 -37524

Bhanubhakta Dhakal from Morang-3 -42413

Lalbabu Pandit from Morang-6 -33941

Subash Chandra Nemwang from Ilam-2 -36594

Rajendra Kumar Rai from Dhankuta-1 -37333

Lal Prasad Sawa Limbu from Jhapa-4 -43515

Jhalanath Khanal from from-1 -36807

Bishal Bhattarai from Khotang-1 -36329

Province-3

Prabhat Gurung from Dolakha-1 -55954

Bhumi Prasad Tripathi from Dhading-1 -49121

Khem Prasad Lohani from Dhading-2 -36253

Narayan Prasad Khatiwada from Nuwakot-2 -36892

Sher Bahadur Tamang from Sindhupalchowk-2 -38401

Ganesh Kumar Pahadi from Sindhuli-1 -32529

Madhav Kumar Nepal from Kathmandu-2 -27366

Krishna Bahadur Rai from Kathmandu-3 -19169

Ishwor Pokharel from Kathmandu-5 -23529

Rambir Mahanandar from Kathmandu-7 -18102

Jeevan Ram Shrestha from Kathmandu-8 -13397

Krishna Gopal Shrestha from Kathmandu-9 -22852

Mahesh Basnet from Bhaktapur-2 -36412

Nawaraj Silwal from Lalitpur-1 -26947

Krishna Lal Maharjan from Lalitpur-2 -27713

Krishna Prasad Dahal from Makawanpur-1 -40631

Birodh Khatiwadda from Makawanpur-2 -44744

Province-4

Palden Chopang Gurung from Manang -2300

Prem Prasad Tulachan from Mustang -3544

Bhupendra Bahadur Thapa from Myagdi- 23308

Surya Prasad Pathak from Baglung – 33357

Khagraj Adhikari from Kaski-1 -39242

Rabindra Prasad Adhikari from Kaski-2 -27207

Jagat Bahadur Sunuwar from Kaski-3 -32690

Province -5

Pradip Kumari Gyawali from Gulmi-1 -37814

Gokarna Raj Bista from Gulmi-2 -34618

Som Prasad Pandey from Palpa-2 -34899    

Bishnu Prasad Poudel from Rupandehi-2 -44009

Ghanshyam Bhusal from Rupandehi-3 -32866

Brijesh Kumar Gupta from Kapilvastu-2 -35147

Matmani Chaudhary from Dang-1 -37908

Hira Chandra KC from Dang-2 -40287

Province-6

Dhan Bahadur Buda from Dolpa-1 -11761

Gopal Bahadur Bam from Mugu-1 -13034

Rabindra Raj Sharma from Dailekh -23773

Raj Bahadur Buda Chhetri from Dailekh-2 -23323

Dhurba Kumar Shahi from Surkhet-1 -36759

Province-7

Lal Bahadur Thapa from Bajura- 28059

Bhairav Bahadur Singh from Bajhang -34597

Ganesh Sing Thagunna from Darchula -38998

Damodar Bhandari from Baitadi -39524

Narad Muni Rana from Kailali-5 -27202

Maoist Center

Province-1

Sudan Kirati from Bhojpur-1 -34394

Hem Kumar Rai from Solukhumbu-1 -20912

Ram Karki from Jhapa-1 -36173

Aman Lal Modi from Morang-4 -33529

Shiva Kumar Mandal from Morang-5 -22945

Suresh Kumar Rai from Udayapur-2 -22551

Province-3

Shyam Kumar Shrestha from Ramechhap-1 -42117

Hit Bahadur Tamang from Nuwakot-1 -29953

Agni Prasad Sapkota from Sindhupalchowk -40504

Haribol Prasad Gajurel from Sindhuli -30179

Pampha Bhushal from Lalitpur-3 -24036

Province-4

Hari Raj Adhikari from Gorkha-1 -29860

Dev Prasad Gurung from Lamjung-1 -39468

Devendra Paudel       from Baglung-2 -28827

Province-5

Barsha Man Pun from Rolpa-1 -40647

Krishna Bahadur Mahara from Dang-2 -40042

Kamala Roka from Rukum-East -10434

Province-6

Gajendra Bahadur Mahat from Jumla -22173

Durga Bahadur Rawat from Kalikot -21111

Shakti Bahadur Basnet from Jajarkot -32281

Janardhan Sharma West-Rukum -34402

Nepali Congress

Province-1

Minendra Rijal from Morang-2 -28768

Province-2

Mohammad Aftab Alam from Rautahat-2 -18833

Province-3

Mohan Acharya from Rasuwa -14453

Prakash Man Singh from Kathmandu-1 -10937

Gagan Kumar Thapa from Kathamndu-4 -21558

Rajendra Kumar Kc from Kathmandu-10 -241190

Bhimsen Das Pradhan from Kathmandu-6 -18833

Rastriya Janta Party- Nepal (RJPN)

Province-2

Chandrakanta chaudhary from Saptari-3 -22584

Rajendra Mahato from Dhanusha-3 -30750

Anil Kumar Jha from Rauthat-1 -2108

Federal Socialist Forum Nepal (FSFN)

Province-2

Upendra Yadav from Sptari-2 -21620

Pradip Yadav from Parsa-1`-15310

Naya Shakti Party –Nepal

Province-4

Babu Ram Bhattarai, Gorkha-2-32807

Independent

Province-6

Chhaka Bahadur Lama from Humla -8491


Leave A Comment